نظارت بر تعلیم و تعلم فرزندان(رساله حقوق)

فاصله ها(1)

شرح تفصیلی رساله حقوق امام سجاد علیه السلام جلد 2

نظارت بر تعلیم و تعلم فرزندان
جوامع اسلامى به ویژه فرزندان مسلمانانهمیشه در معرض خطر وسوسه ها و القائات گمراهان بوده اند؛ به خصوص ‍ که در پیش گویىهاى اولیاى دین علیهم السلام این مطلب محسوس است که هرچه فاصله زمانى اسلام ازدوران حضور آشکار معصومین علیهم السلام بیشتر شود، خطر جدى تر مى شود. در روایتى ازرسول اکرم صلَّى اللَّه علیه و آله و سلم آمده است که فرمودند:
ویل لاولاد آخرالزّمانمِن آبائهم فقیل یا رسول اللَّه من آبائهم المشرکین فقال لا، من آبائهم المؤ منین ،لا یُعَلِّمونَهُم شیئا مِنَ الفَرائض و اذا تَعَلَّموا اولادهم مَنَعُوهم و رَضُواعنهم بِعَرَض یسیر من الدُّنیا.
واى برفرزندان آخرالزمان از ناحیه پدرشان ! سوال شد: یا رسول اللَّه ! این نگرانى شما ازپدرانى است که در آینده مشرک خواهند شد؟ حضرت فرمودند: نه ! از پدران مؤ منى است کهبه ظاهر، انسانهاى معتقدى هستند، اما به سرنوشت و آتیه اعتقادى فرزندانشان بىتوجهند و گمان مى کنند همین که دنیاى فرزندانشان را آباد کنند، وظیفه خود را انجامداده اند.
امام صادق علیه السلام فرمودند:
بادِرُوا اولادکمبالحدیث قبل ان یسبقکم الیهم المرجئَةُ.
فرزندانتان رابا بیان احادیث و سخنان ما دریابید، قبل از این که مرجئه - نااهلان و گمراهان - آنها را فریب دهند.
در توضیح این روایت باید بگوییم ؛مرجئه که ساخته دستگاه بنى امیه و از توطئه ها و تمهیدات معاویه و عمروعاص ‍ بود،گروهى بودند که مبناى فکریشان از این مساله نشاءت مى گرفت که پایبندى هاى عملى وفعلى به دین را باید الغا کرد.
مى گفتند لازم نیست که مسلمان خود را به انجاماعمال و فرایض مقید کند. همین که در دل ، انسان مؤ من و معتقد باشد، کافى است . دراین باره از امام صادق علیه السلام نقل شده است که فرمودند:
ملعون ملعون مَن قالَالاِیمَان قول بلاعمل.
کسى که مىگوید ایمان همان گفتار زبانى یا اعتقاد قلبى است و نیاز به اعمال جوارحى ندارد،ملعون است.
وقتى که حضرت از وجود این تفکر در جوامعاسلامى احساس خطر مى کند، پدران و مادران مسلمان را تنبه مى دهد که فرزندانتان رابا احادیث ما دریابید. شباهت هاى مقاطع مختلف تاریخى براى ما که امروز به گذشتهتاریخ نگاه مى کنیم ، خیلى قابل توجه است.

منبع:http://www.aviny.com/

/ 1 نظر / 21 بازدید
سید سجاد چوپان نادری

سلام سایتون حرف نداره یه خواهش دارم اگه میشه یا ایم اهنگی تو سلیتتون گذاشتین برام بفرستین یا حداقل بگید از کجا میتونم پیدا کنم قربون اقا امام رضا بشم اگه لطف کنید ممنون میشم