"علی اللّهی" ها و اهل حق!! چه کسانی هستند؟

 "علی اللّهی" ها و اهل حق!! چه کسانی هستند؟( غلو کننده هایی که انها را به شیعه وصله میزنند!!)

 

«غلو» در لغت به معنى تجاوز از حد است، قرآن در خطاب به اهل کتاب مى فرماید:(یا أَهْلَ الکِتابِ لا تَغْلُوا فِی دِینِکُمْ وَلا تَقُولُوا عَلى اللّهِ إِلاّ الحَقّ)  (نساء/171): اى اهل کتاب (مقصود مسیحیان است) در دین خود از حد تجاوز نکنید و در باره خدا جز سخن حق نگویید». آنان را از این جهت از غلو نهى مى کند که در حق حضرت مسیح از مرز حق تجاوز کرده و او را خدا یا فرزند خدا دانسته اند.

 

پس از درگذشت پیامبر گرامى (صلى الله علیه وآله وسلم) گروههایى درباره آن حضرت و پیشوایان معصوم، از مرز حق تجاوز کرده و مقاماتى را براى آنان قائل شدند که از آن خداست. از این جهت آنان «غالى» یا «غالیان» نامیده شدند که از مرز حق تجاوز کردند.

 

شیخ مفید مى گوید:غالیان گروههایى هستند که به اسلام  تظاهر نموده ولى براى امیر مؤمنان  و پیشوایان از فرزندان او، الوهیت ونبوت ثابت نموده اند، و آنان را با صفاتى معرفى کرده اند که از مرز حقیقت فراتر است.([49])

 

علامه مجلسى مى گوید: «غلو» در باره  پیامبر و پیشوایان این است که آنها را خدا بنامیم یا در عبادت و پرستش شریک خدا بینگاریم، و یا آفرینش و روزى را از آن آنها بدانیم، ویا معتقد شویم خدا در آنها حلول کرده است و یا بگوییم آنان بدون الهام از جانب خدا از غیب آگاهند، ویا امامان  را پیامبر بیندیشیم، یا تصور کنیم که شناخت و معرفتِ آنان، ما را از هر نوع عبادت خدا بى نیاز مى سازد وتکالیف را از ما بر مى دارد».([50])

 

امیر مؤمنان  و فرزندان پاک او (علیهم السلام)  پیوسته از غالیان دورى جسته و بر آنها لعنت فرستاده اند، ما در این جا به نقل یک حدیث بسنده مى کنیم، امام صادق (علیه السلام)  به پیروانش چنین دستور مى دهد:«إحذَروا على شبابِکُمُ الغلاةَ لا یُفْسِدُوهُمْ فإنّ الغُلاة شَرُّ خَلقِ اللّه، یُصغِّرون عظمَة اللّه وَیدّعونَ الربوبیّة لعباد اللّه»([51]): بر جوانان خود از غالیان بترسید، مبادا باورهاى دینى آنها را فاسد سازند، حقّا که غالیان بدترین مردمند، کوشش مى کنند از عظمت خدا بکاهند و براى بندگان خدا ربوبیت وکردگارى ثابت کنند».

 

از این جهت تظاهر آنها به اسلام بى ارزش مى باشد، و بزرگان اسلام آنها را کافر مى دانند، یادآور مى شویم که در عین اینکه باید از غلو پرهیز نمود ولى نباید هر نوع عقیده و اندیشه  در باره پیامبران و اولیاء الهى را غلو اندیشید. وباید، مانند همه جا، حزم واحتیاط را از دست نداد، و با سنجش درست، عقاید را سنجید.

 پی نوشتها:

[49] .  تصحیح الإعتقاد، ص 109.

[50] . بحار الأنوار:25/364.

[51] . مدرک قبل، ص 265.

منبع:سایت ایت الله سبحانی:tohid.ir

/ 2 نظر / 161 بازدید
پســــــــر قمــــــــــــــــی

سلام یه پست جالب گذاشتم بیا ببینش ضمنا به مناسبت نظر سنجی مجله تایم هم دو تا لینک جالب گذاشتم تو پستم که نبینی ضرر کردی. ضمنا هر وقت به این نتیجه رسیدین که لیاقتشو دارم خوشحال میشم منو لینک کنید منتظرتون هستم http://dasteneh.persianblog.ir/

محب

سلام دوست عزیز[گل] هر کی بگه حضرت علی خداست آره کفره ولی نود در صد اونایی که ما فکر می کنیم علی اللهی هستند واقعا" علی اللهی نیستند بلکه به یک درک صحیحی از خدا و اهل بیت رسیدند و مثل بعضی ها نیستند که اهل بیت رو فقط یک وجب از خودشون بالاتر میدونند.[گل] می دونی چیه بعضی از آقایون رو دنیا زده زمین و حسادت داره می کشه و این آقا نمی تونه تحمل کنه که یک نفر بیاد و با گفتن فضایل اهل بیت مردم رو به طرف خدا هدایت کنه چون منافع خودش رو در خطر می بینه پس بامبول در می یاره که فلانی ها علی اللهی هستند و غیره ولی این طور نیست!!!![تعجب] بغضی ها می گن ما مثلا علی پرستیم یا حسین پرستیم و ......این پرستیدن نشان از غیرت دینیه مثلا" شنیدی می گن فلانی ناموس پرسته!! معنی ناموس پرستی این نیست که ناموسش خداست!! نه ! یعنی طرف خیلی غیرتیه!![لبخند] یا علی،بت روی تو پرستیم و ملامت شنویم بت پرستی اگر این است که این مذهب ماست[گل] به من هم سر بزن [گل] موفق باشی یا علی[گل]