چرا شیعه روایات صحابه را نمی‌پذیرد؟

 سوال: چرا شیعه روایات صحابه را نمی‌پذیرد؟  

 

پاسخ: روایاتی که از پیامبر گرامی(ص) به وسیله راویان نقل می‌شود، بر سه دسته‌اند:

 

1. خبر متواتر.

 

2. خبر مقرون به قرائن مفید علم.

 

3. خبر واحد.

 

همه عقلای جهان به دو قسم نخست عمل می‌کنند و هرگز به وضع راوی و شرایط او نمی‌نگرند؛ زیرا خبر از نظر قوت و قدرت، به حدی است که علم آفرین بوده و هر نوع شک و تردید را از بین می‌برد.

 

امّا خبر متواتر چیست و چه شرایطی دارد و یا خبر مقرون به قرائن که علم آفرین است، کدام است؟

 

در کتاب‌های علم اصول و به ویژه علم درایه دربارة آنها سخن گفته شده و شیعه هم به عنوان گروهی از عقلای جهان بر این دو دسته از روایات عمل می‌کند.

 

سخن درباره دسته سوم از روایات است:

 

از آنجا که در مسائل اعتقادی، هدف ایمان و اعتقاد است و خبر واحد در این عرصه فاقد ارزش است؛ زیرا نتیجة مطلوب از آن حاصل نمی‌شود، ولی اگر خبر مربوط به احکام و مسائل عملی باشد، هرگاه سلسله سند، همگی عادل و پاکدامن و پرهیزگار باشند، شیعه به این حدیث عمل می‌کند و در این مورد، فرقی میان تابعی و صحابی قائل نیست. ولی اگر یکی از راویان، مخدوش و ضعیف باشد، چنین خبری حجت نبوده و قابل احتجاج نیست، همین ضابطه در روایاتی که به وسیله راویان از ائمه اهل بیت(علیهم السلام) نقل می‌شود نیز حاکم و صادق است.

 

خوشبختانه قسمتی از روایات پیامبر اکرم (ص) از طرق صحیح در اختیار ماست، بخشی از آنها از طریق امامان اهل بیت(علیهم السلام) از پیامبر(ص) نقل شده و برخی دیگر از طریق راویان معتبر و با تقوا، و شیعه به همه اینها عمل می‌کند.

 

آنچه در سؤال آمده، خیالی بیش نیست. برخی از روایاتی که مورد عمل فقیهان شیعه است، در صحیح بخاری و مسلم و دیگر سنن نیز آمده است، ولی مهم این است که سند پیراسته از نقد و جرح باشد.

 

در پایان یادآوری می‌کنیم که از نظر فقه ما، کسانی که ناصبی هستند و بغض اهل‌بیت(علیهم السلام) را در دل دارند، کافر و غیر قابل اعتمادند، ولی متأسفانه این میزان در برخی از کتاب‌های حدیثی نادیده گرفته شده، مثلاً عمران بن حطّان، که در رأس خوارج قرار دارد، در سلسله سندهای صحیح بخاری و غیره وجود دارد که از نظر ما قابل اعتماد نمی‌باشد

منبع: سایت ایت الله سبحانی: www.tohid.ir

 

 

/ 4 نظر / 31 بازدید
جواد

سلام. مطلب بسیار خوبی بود. شما را لینک کردم . ان شا’ الله در راه نورانی دفاع از مذهب بر حق شیعه موفق باشید .[گل]

فرشيد سليماني

سلام داداش مطالب خوب و كاملي داري من وبلاگ شما رو لينك كردم خوشحال ميشم كه شما هم وبلاگ منو لينك كنيد.ممنون

طریق الی الله

لافتی الاعلی لاسیف الاذوالفقار وبلاگ " طریق الی الله " با مطالب زیر به روز است : ×عیدغدیردرخمی ازخون شیعیان مرتضی علی(ع) ×هدیه امام حسین(ع) به جناب امیرکبیر ×رویای حضرت آیت الله بهجت(ره)اززبان آیت الله سیداحمدفهری زنجانی(ره)ازشاگردان مرحوم قاضی(ره) ×تصویری از خنده یک شهید هنگام کفن کردن ×خادمان حرم کاظمین و کربلا برایتان نماز زیارتی می خوانند.ثبت نام کنید.. ×کرامتی عجیب از عارف کامل سالک مجذوب حضرت امام روح الله الخمینی (ره) ×شیوه زندگی خصوصی آیت الله سیستانی از زبان خودشان ×تصاویری از مزار جناب سلمان/ابوذر/بلال/جابرانصاری/معروف کرخی/جنیدبغدادی/محیی الدین ابن عربی/ابن فارض/حلاج/ابراهیم ادهم/مولانا/سهروردی/بایزید/خرقانی/سیدحیدرآملی وجناب شمس تبریزی ×تصویری جدید از عارف کامل حضرت آقای انصاری همدانی......... و تصاویری جدید از حاج اسماعیل دولابی-علامه طهرانی-آیت الله بهاالدینی ومهندس تناوش(دامادآقای انصاری) ×تصاویری از شاگردان آیت الله شیخ علی پهلوانی(سعادت پرور) ........... و تصاویری از شاگردان آیت الله حسن زاده آملی

جواد

سلام.موفق و سلامت باشید [گل]