دلیل عقب ماندگى ما از زبان ایت الله بهجت رحمه الله علیه

دلیل عقب ماندگى ما

ایت الله بهجت(ره):

سیّد بحرالعلوم ـ رحمه ‏اللّه‏ ـ با آن همه برکات، از لحاظ سنّ کمتر از شیخ انصارى ـ رحمه ‏اللّه‏ ـ عمر کرده است! و شهید اول ـ رحمه ‏اللّه‏ ـ چه قدر کتاب‏هاى نافع و قوى و متین دارد. توفیق در تحصیل چیز دیگر است، توفیق به کثرت اشتغال نیست. 
خیلى خطرناک است که ندانیم قُدما چه راهى را مى‏ رفتند! دلیل عقب ماندگى ما آن است که اموال شبهه‏ناک مصرف مى‏ کنیم، و مال شبهه‏ناک، ایجاد تردید و شبهه مى‏کند، و به قدر ضرورت و نان خالى اکتفا نمى‏ کنیم.

 این‏ها است که در تحصیل ایمان و یقین و توفیق در تحصیل و آثار و برکات آن اثر دارد، لذا بعضى از علما خودشان در خانه نان تهیه مى‏کردند، تا از جهت طهارت و حلیّت آن مطمئن باشند. تصرّف در مالى که صاحب آن راضى نیست و مصرف کردن آن، در علمیّات و عملّیات ما اثر مى‏گذارد.
ناصرالدّین شاه به مرحوم کَنى(1) خیلى احترام مى‏گذاشت، لذا او را از پرداخت مالیات معاف کرده بود. ولى مرحوم کَنى به او گفت: خواهش مى‏کنم دستور دهید از املاک ما هم مالیات بگیرند! و مقصودش این بود که از هر جا کم کنند، به دیگران مى‏افزایند، و ازما که مالیات نمى‏گیرند، به جاى آن از دیگران بیشتر مى‏گیرند.

علماى ما، در مصرف قناعت مى‏کردند، و به دیگران رسیدگى مى‏کردند! اما ما راهى را رفتیم و مى‏رویم که نه به خودمان پرداختیم، و نه به دیگران رسیدگى کردیم؛ بلکه در اثر قناعت نکردن و غَوْر در مادیّات و تجمّلات زندگى همیشه مقروض هستیم. قرض در حقیقت مغلول کردن(2) نقدى است. خدا مى‏داند که انسان چه قدر باید تلاش کند و از کجا بیاورد، تا قرضش را ادا نماید.

سایت ایت الله بهجت رحمه الله علیه

www.bahjat.org

ایت الله اقا مجتبی تهرانی از مراجع و اساتید اخلاق بزرگوار تهران میفرماید:

 می‎نویسند علی(علیه‎السلام) در ماه مبارک رمضان هر شب منزل یکی از فرزندانش افطار می‏کرد. شب نوزدهم ماه مبارک رمضان منزل دخترش ام‏کلثوم بود. روایت را او نقل می‎کند. می‎گوید پدرم هنگام مغرب آمد و  به نماز ایستاد؛ من برای پدر افطار حاضر کردم  و در طَبَق مقداری نان جو، کاسه‎ای شیر و مقداری نمک سوده گذاشتم. وقتی نماز پدرم تمام شد، نگاهی به این طَبَق کرد و شروع کرد به گریه کردن. گفت دخترم، برای من دو خورش گذاشتی؟! مگر تو نمی‎دانی که من به پسر عمویم و برادرم، رسول خدا اقتدا کرده‏ام؟ ای دختر، هر که در دنیا خوراک و پوشاکش بهتر باشد، در روز قیامت توقّفش نزد خداوند بیشتر است. ای دختر، در حلال دنیا حساب است و در حرام دنیا عقاب است...

 

/ 3 نظر / 23 بازدید
مبارز بلاگ

دفاع همچنان باقیست... در جبهه ای جدید به مبارزه برخواسته ایم و در این راه نیازمند پشتیبانی هستیم. مبارز بلاگ در شکلی جدید و با دامنه اختصاصی در دسترس است : www.mobarezblog.ir این ارسال به صورت خودکار انجام شده ولی پاسخ ها دنبال می شود.

Mohsen PTC

سلام دوست عزيز[گل] وبلاگت زيبا بود، مرسي درآمد از اينترنت با 15 دقيقه کار در روز PTC_15min@yahoo.com http://15min.persianblog.ir