مقام و منزلت مادر نزد خدا (رساله حقوق)

فاصله ها(2)

شرح تفصیلی رساله حقوق امام سجاد علیه السلام جلد 2

مقام و منزلت مادر نزد پروردگار
منزلت و مرتبه مادر، نزد پروردگار متعال آنقدر بلند ورفیع است که فقها بر اساس آن روایات ، فتواهاى جالبى دارند؛ مثلا روایتى به رسولاکرم صلَّى اللَّه علیه و آله و سلم نسبت داده شده است که حضرت فرمودند:
اذا کنتَ فى صلاةِالتَّطَوُّعِ فاءِن دَعَاک وَالِدُک فلا تَقطَعهَا و اءِن دَعَتکَ والِدَتُکَفاقطَعهَا.
اگر مشغولخواندن نماز مستحبى هستى و پدرت تو را صدا بزند، حقّ ندارى نمازت را قطع کنى ؛ امااگر مادرت تو را صدا مى زند، موظفى نماز مستحبى را شکسته و او را اجابت کنى.
در فتواها آمده است که اگر سفر مباح و یا حتى زیارت مستحبىبراى انسان پیش آید و یکى از والدین اظهار نارضایتى کند، و آن سفر را منع کند، سفرحرام مى شود و انسان حقّ ندارد به آن سفر برود.
شبیه روایتى که درباره نماز بود درباره روزههم وارد شده است که امام باقر علیه السلام مى فرمایند:
قال موسى بن عمران علیهالسلام : یا ربِّ اءوصِنى ، قال : اءوصیک بى ، فقال : یا ربِّ اءوصنى ، قال اءوصیکبى ثلاثا، فقال : یا ربِّ اءوصنى ، قال اءوصیک باءُمِّک ؛ قال : یا ربّ اءوصنى ،قال : اءوصیک باءُمِّک ، قال : اءوصنى ، قال : اءوصیک باءَبیک ، قال : فکاءَن یُقاللاَجلِ ذلک : اءنّ للاُمِّ ثُلثا البِرِّ و لِلاَبِ الثُّلث.
موسى علیه السلام که در کارهایش از خداوند متعال راهنمایى مى خواستروزى به محضر حضرت رب العالمین عرض کرد: خدایا! به من توصیه اى کن . خطاب آمد که تورا نسبت به خودم توصیه مى کنم . دوباره عرض کرد: خدایا! به من توصیه اى کن . خطابآمد: تو را نسبت به مادرت توصیه مى کنم . تا در مرتبه پنجم سوال کرد؛ باز از ناحیهرب العالمین خطاب آمد: که تو را نسبت به مادرت توصیه مى کنم ، مرتبه ششم سوال کرد،خطاب آمد: تو را نسبت به پدرت توصیه مى کنم . در ادامه این روایت آمده است که : اگرنیکوکاریت را سه قسم کنى ، دو قسمت به مادر اختصاص ‍ دارد و یک قسمت به پدر.
روایت دیگرى از رسول اکرم صلَّى اللَّه علیه و آله و سلم نقلشده است که شخصى خدمت حضرت عرض ‍ کرد:
یا رسول اللَّه ما حقّالوالد قال اءَن تُطیعِه ما عاشِ فقیل ما حقُّ الوالِدَةِ فقال هَیهات هیَهات لَواءَنَّه عَدَدَ رَملِ عَالِج و قَطرِ المَطَرِ اءَیَّام الدُّنیا قامَ بین یدیها ماعَدَلَ ذلک یوم حَمَلَتهُ فى بطنها.
اى رسول خدا! حقّ پدر چیست ؟ حضرت فرمودند: مادامى که زنده است او را اطاعت کنى و مطیع او باشى . بعد عرض کرد: حقّ مادر چیست ؟ فرمودند: اگر انسان به اندازه ریگ هاى بیابان و قطراتباران و ایام روزگاران ، در مقابل مادر بایستد و او را اطاعت کند، به اندازه یک روزدوران حمل ، حقّ او را ادا نکرده است.
از دقت و تاءکید ىکه در روایات وارد شده است ، لزوم احترام به مادر کاملا روشن مى شود. این جا بهخصوص من با فرزندان جوان ، اعم از پسر و دختر، سخنى دارم و مى خواهم مطلبى را براىاین عزیزان عرض کنم که تاءمین سعادت دنیا و آخرت ، نیکى به مادر و پدر است . نکندناخواسته اقدام به شکستن دل مادر کنند که آثار وضعى آن در زندگى دنیا و آخرت دامنگیر خواهد بود؛ مگر آن که بتوانند دوباره دل مادر را به دست آورند
.
بنابراین ،جوانان و فرزندان عزیزى که هنوز در خانواده هاى خود زندگى مى کنند، و یا تازه ازخانواده جدا شده اند و براى خود تشکیل زندگى داده اند، باید دقیقا در رعایت حرمتمادر بکوشند و به تمایلات و خواهش هاى او توجه داشته باشند؛ که اولیا، ما را به چهمسیرى هدایت کرده اند. حتما به خاطر دارید روایتى را که از امام سجاد علیه السلامنقل کردیم که خدمت حضرت عرض کردند: شما با این که نیکوکارترین مردم هستید، چگونهاست که هرگز ندیده ایم با مادرتان بر سر یک سفره بنشینید؟ حضرت فرمودند: مى ترسم بهسمت غذایى دست ببرم که قبلا چشم مادرم بر آن افتاده باشد، و با این عمل موجباتنافرمانى او را فراهم کنم.
در روایتى نقل شده است کسى به حضور رسولاکرم صلَّى اللَّه علیه و آله و سلم شرفیاب شد و عرض کرد:
انّى رجل شابّ نَشِیط واءُحبُّ الجهاد و لِىَ والِدَة تَکرَهُ ذلک فقال له النَّبىُّ صلَّى اللَّه علیه وآله و سلم اءِرجِع فکُن مَعَ والدَتِکَ فَوَ الَّذى بَعَثَنى بالحقّ نبیّالاُنسُهَا بکَ لیلَة خیر من جِهَادِکَ فى سبیل اللَّه سنَة.
من جوانى با نشاط هستم و داراى قوت . دوست دارم در راه خدا بهمیدان جهاد قدم بگذارم ، منتها مادرى دارم که حضور مرا در میدان جهاد خوش ندارد. پیامبر صلَّى اللَّه علیه و آله و سلم به او فرمودند: برگرد و با مادرت همراه باش واو را نگهدارى کن . قسم به آن خدایى که مرا به پیغمبرى مبعوث کرد، ارزش یک شب حضورتو نزد مادرت و انس او به تو، از یک سال حضور در میدان جهاد بیشتر است.

منبع:http://www.aviny.com/

 

/ 1 نظر / 191 بازدید
سفینة النجاة

فهرست مطالب ویژه ماه مبارک رمضان: مقدمه: ايها الناس! درهاى بهشت در اين ماه باز است! فصل اول: احادیثی در فضیلت ماه رمضان فصل دوم: روزه - بخش اول: اهمیت روزه - بخش دوم: فلسفه روزه - بخش سوم: پاداش روزه داران - بخش چهارم: کسانی که عمداً و بدون عذر روزه نمی گیرند - بخش پنجم: فواید روزه در آیات و روایات - بخش ششم: فواید روزه از نظر علم پزشکی - بخش هفتم: شرایط روزه که باید رعایت شود - بخش هشتم: سحری - بخش نهم: افطار - بخش دهم: چند نکته بهداشتی دیگر برای روزه داران - بخش یازدهم: افطاری دادن به روزه داران فصل سوم: شب قدر - بخش اول: درباره شب قدر - بخش دوم: بحثى پيرامون مقدّرات الهى‏ - بخش سوم: آداب شب قدر