پاسخ آیةالله سیستانی درباره ولایت فقیه

پاسخی برای دشمنان ولایت فقیه؛

سه پاسخ محکم آیةالله العظمی سیستانی پیرامون ولایت فقیه

عماریون"- حضرت آیةالله العظمی سیستانی به سه استفتاء در مورد بحث ولایت فقیه پاسخ داده اند.

به گزارش عماریون از "تابناک" این پرسش و پاسخ که در سایت شخصی معظم له منتشر شده، به شرح زیر است:

 

سؤال: آیا ولایت فقیه تحقیقی است یا تقلیدی؟

 

پاسخ: تقلیدی است.

 

سؤال: نظر معظم له درباره ولایت فقیه چیست؟

 

پاسخ: ولایت در آن چه ـ به اصطلاح فقها ـ امور حسبیه خوانده می‌شود برای هر فقیهی که جامع شرایط تقلید باشد ثابت است و اما در امور عامه که نظم جامعه اسلامی بر آنها متوقف است هم در شخص فقیه و هم در شرایط به کار بستن ولایت امور دیگری معتبر است از جمله مقبول بودن نزد عامه مؤمنین.

 

سؤال: می‌خواستم بدانم اگر حکم مرجع تقلیدی با حکم ولی فقیه فرق داشت مقلد باید از کدام اطاعت کند؟

 

پاسخ: حکم کسی ولایت شرعی دارد در امور عامّه [که] نظام جامعه و معاش مردم بر آن مبتنی است بر همه نافذ است حتی بر مجتهدین دیگر مگر اینکه علم به خطا بودن آن یا مخالفتش با آنچه از کتاب و سنت قطعاً ثابت شده داشته باشد.

 

به گزارش خبرنگار عماریون، گفتنی است از جمله مواردی که همواره مخالفین بحث ولایت فقیه، به کمک آن سعی در متقن نشان دادن شبهات خود دارند، این مسئله بوده است که بحث ولایت فقیه و برداشت حضرت امام خمینی(ره) در این مورد، برداشتی شاذ و نادر بوده و اکثریت!! مراجع متقدم و متأخر چنین برداشتی از متن شرع نداشته اند.

منبع:http://ammariyon.ir

/ 1 نظر / 33 بازدید
اسکندر مرادی

بسم الله سلام پس از رحلت رسول الله اطاعت از "اولی الامر" - فرماندهان و مدیران و نخبه گان جامعه اسلامی - مشروط است.مشروط به این است که با رسالات الله مخالف نباشد.رفع اختلاف با قرآن کامل شده میباشد.اختلاف و رفع اختلاف از جانب هر صاحب نظری میتواند رخ دهد.قرآنی که گزینشی خوانده نشود پیوستگی عبارات و آیات در هر سوره و ترتیب سور و کلیت قرآن رعایت شود و این که چینش و جمع آوری قرآن به تایید الهی میباشد قبول شود.همان مطلبی که راسخون در علم در میان صاحب نظران بدان پایبند هستند و قبول دارند..آداب ثابت و مناسک (مثل تعداد رکعات نماز) که جزئیات آنها در قرآن نیست نباید بهانه عدم رجوع به قرآن گردد.قرآن مسیر اصلی را تعیین میکند.تعیین کننده مسیر مسائلی است که در طول رشد جامعه و جمعیت تغییر خواهند کرد... والسلام quranmizan.com