شیعه پاسخ میدهد
وبگاهی هر چند کوچک ولی برای مطرح کردن عقاید اسلام ناب 

نظارت بر تعلیم و تعلم فرزندان(رساله حقوق)

فاصله ها(1)

شرح تفصیلی رساله حقوق امام سجاد علیه السلام جلد 2

نظارت بر تعلیم و تعلم فرزندان
جوامع اسلامى به ویژه فرزندان مسلمانان همیشه در معرض خطر وسوسه ها و القائات گمراهان بوده اند؛ به خصوص ‍ که در پیش گویى هاى اولیاى دین علیهم السلام این مطلب محسوس است که هرچه فاصله زمانى اسلام از دوران حضور آشکار معصومین علیهم السلام بیشتر شود، خطر جدى تر مى شود. در روایتى از رسول اکرم صلَّى اللَّه علیه و آله و سلم آمده است که فرمودند:
ویل لاولاد آخرالزّمان مِن آبائهم فقیل یا رسول اللَّه من آبائهم المشرکین فقال لا، من آبائهم المؤ منین ، لا یُعَلِّمونَهُم شیئا مِنَ الفَرائض و اذا تَعَلَّموا اولادهم مَنَعُوهم و رَضُوا عنهم بِعَرَض یسیر من الدُّنیا.
واى بر فرزندان آخرالزمان از ناحیه پدرشان ! سوال شد: یا رسول اللَّه ! این نگرانى شما از پدرانى است که در آینده مشرک خواهند شد؟ حضرت فرمودند: نه ! از پدران مؤ منى است که به ظاهر، انسانهاى معتقدى هستند، اما به سرنوشت و آتیه اعتقادى فرزندانشان بى توجهند و گمان مى کنند همین که دنیاى فرزندانشان را آباد کنند، وظیفه خود را انجام داده اند.
امام صادق علیه السلام فرمودند:
بادِرُوا اولادکم بالحدیث قبل ان یسبقکم الیهم المرجئَةُ.
فرزندانتان را با بیان احادیث و سخنان ما دریابید، قبل از این که مرجئه - نااهلان و گمراهان - آنها را فریب دهند.
در توضیح این روایت باید بگوییم ؛ مرجئه که ساخته دستگاه بنى امیه و از توطئه ها و تمهیدات معاویه و عمروعاص ‍ بود، گروهى بودند که مبناى فکریشان از این مساله نشاءت مى گرفت که پایبندى هاى عملى و فعلى به دین را باید الغا کرد.
مى گفتند لازم نیست که مسلمان خود را به انجام اعمال و فرایض مقید کند. همین که در دل ، انسان مؤ من و معتقد باشد، کافى است . در این باره از امام صادق علیه السلام نقل شده است که فرمودند:
ملعون ملعون مَن قالَ الاِیمَان قول بلاعمل.
کسى که مى گوید ایمان همان گفتار زبانى یا اعتقاد قلبى است و نیاز به اعمال جوارحى ندارد، ملعون است.
وقتى که حضرت از وجود این تفکر در جوامع اسلامى احساس خطر مى کند، پدران و مادران مسلمان را تنبه مى دهد که فرزندانتان را با احادیث ما دریابید. شباهت هاى مقاطع مختلف تاریخى براى ما که امروز به گذشته تاریخ نگاه مى کنیم ، خیلى قابل توجه است .

منبع: http://www.aviny.com/


دوشنبه ۱۳۸٩/٥/۱۱ توسط شیعه | پیام های دیگران ()

طبقه بندی:  

.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

موضوعات وب
صفحات اختصاصی