شیعه پاسخ میدهد
وبگاهی هر چند کوچک ولی برای مطرح کردن عقاید اسلام ناب 

مقدمه :
 

مسلمانان در مورد مساله ((عدالت صحابه)) با هم اختلاف نظر دارند . اهل تسنن قائل اند که تمام اصحاب رسول الله عادل بوده و در گروه مومنین به خدا و رسول اند ، عامه بر این باورند هر شخصی که پیامبر را ولو یک روز یا دو روز دیده باشد از زمان ولادت اش تا روز وفات اش محکوم به عدالت می باشد و قتل ، زنا و یا گناهان دیگر باعث عدم عدالت او نمی گردد . 
اما شیعیان بر این عقیده نبوده و قائل اند که صحابه پیامبر در یک درجه نبوده اند برخی مومن اند و مشمول آیه (( والسابقون السابقون ، واقعه-10 )) می باشند،(1) و برخی دیگر این چنین نبوده اند.
گروهی از عامه شیعیان را متهم می کنند که آنها بیشتر صحلبه را بجز چند نفر غیر مومن می دانند، به عنوان نمونه برخی از پرورش یافتگان در مکتب خلفا می گویند که شیعیان قائل اند:
1- در عهد رسول الله اطرافیان او به حضرت اش ایمان نیاورده اند مگر افراد بسیار اندکی که تعدادشان از تعداد انگشتان دست تجاوز نمی کرد (2). 
2- بعد از گذشت 23 سال از دعوت رسول الله کسی به آن حضرت ایمان نیاورد مگر سه نفر یا هشت نفر یا ده نفر. (3)
ما در این مقاله در سدد نفی این اتهام از شیعه هستیم و قصد داریم این مساله را از منظر قرآن ، روایات و عقل بررسی نماییم تا روشن گردد شیعه هرگز قائل نبوده که تمام اصحاب رسول الله عادل نبوده و به او ایمان نیاورده اند، بلکه شیعه برای صحابه پیامبر ارزش والایی قائل است منتهی پیروان ائمه قائل اند همه آنها در یک درجه نبوده اند ..... 

در این مقاله ابتدا عدل و ظلم تعریف شده و سپس به جایگاه صحابه از دیدگاه قران کریم میپردازیم و دو دسته ایات که ستایش و نکوهش صحابه است ان شاء الله بررسی خواهد شد...

بقیه را در ادامه مطلب بخوانید...

  منبع:http://www.rasekhoon.net


ادامه مطلب
[ جمعه ۱۳٩۱/٩/۱٠ ] [ ۱٠:٥٢ ‎ق.ظ ] [ شیعه ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

موضوعات وب
صفحات اختصاصی