شیعه پاسخ میدهد
وبگاهی هر چند کوچک ولی برای مطرح کردن عقاید اسلام ناب 

فاصله ها(2)

شرح تفصیلی رساله حقوق امام سجاد علیه السلام جلد 2

مقام و منزلت مادر نزد پروردگار
منزلت و مرتبه مادر، نزد پروردگار متعال آنقدر بلند و رفیع است که فقها بر اساس آن روایات ، فتواهاى جالبى دارند؛ مثلا روایتى به رسول اکرم صلَّى اللَّه علیه و آله و سلم نسبت داده شده است که حضرت فرمودند:
اذا کنتَ فى صلاةِ التَّطَوُّعِ فاءِن دَعَاک وَالِدُک فلا تَقطَعهَا و اءِن دَعَتکَ والِدَتُکَ فاقطَعهَا.
اگر مشغول خواندن نماز مستحبى هستى و پدرت تو را صدا بزند، حقّ ندارى نمازت را قطع کنى ؛ اما اگر مادرت تو را صدا مى زند، موظفى نماز مستحبى را شکسته و او را اجابت کنى.
در فتواها آمده است که اگر سفر مباح و یا حتى زیارت مستحبى براى انسان پیش آید و یکى از والدین اظهار نارضایتى کند، و آن سفر را منع کند، سفر حرام مى شود و انسان حقّ ندارد به آن سفر برود.
شبیه روایتى که درباره نماز بود درباره روزه هم وارد شده است که امام باقر علیه السلام مى فرمایند:
قال موسى بن عمران علیه السلام : یا ربِّ اءوصِنى ، قال : اءوصیک بى ، فقال : یا ربِّ اءوصنى ، قال اءوصیک بى ثلاثا، فقال : یا ربِّ اءوصنى ، قال اءوصیک باءُمِّک ؛ قال : یا ربّ اءوصنى ، قال : اءوصیک باءُمِّک ، قال : اءوصنى ، قال : اءوصیک باءَبیک ، قال : فکاءَن یُقال لاَجلِ ذلک : اءنّ للاُمِّ ثُلثا البِرِّ و لِلاَبِ الثُّلث .
موسى علیه السلام که در کارهایش از خداوند متعال راهنمایى مى خواست روزى به محضر حضرت رب العالمین عرض کرد: خدایا! به من توصیه اى کن . خطاب آمد که تو را نسبت به خودم توصیه مى کنم . دوباره عرض کرد: خدایا! به من توصیه اى کن . خطاب آمد: تو را نسبت به مادرت توصیه مى کنم . تا در مرتبه پنجم سوال کرد؛ باز از ناحیه رب العالمین خطاب آمد: که تو را نسبت به مادرت توصیه مى کنم ، مرتبه ششم سوال کرد، خطاب آمد: تو را نسبت به پدرت توصیه مى کنم . در ادامه این روایت آمده است که : اگر نیکوکاریت را سه قسم کنى ، دو قسمت به مادر اختصاص ‍ دارد و یک قسمت به پدر.
روایت دیگرى از رسول اکرم صلَّى اللَّه علیه و آله و سلم نقل شده است که شخصى خدمت حضرت عرض ‍ کرد:
یا رسول اللَّه ما حقّ الوالد قال اءَن تُطیعِه ما عاشِ فقیل ما حقُّ الوالِدَةِ فقال هَیهات هیَهات لَو اءَنَّه عَدَدَ رَملِ عَالِج و قَطرِ المَطَرِ اءَیَّام الدُّنیا قامَ بین یدیها ما عَدَلَ ذلک یوم حَمَلَتهُ فى بطنها.
اى رسول خدا! حقّ پدر چیست ؟ حضرت فرمودند: مادامى که زنده است او را اطاعت کنى و مطیع او باشى . بعد عرض کرد: حقّ مادر چیست ؟ فرمودند: اگر انسان به اندازه ریگ هاى بیابان و قطرات باران و ایام روزگاران ، در مقابل مادر بایستد و او را اطاعت کند، به اندازه یک روز دوران حمل ، حقّ او را ادا نکرده است .
از دقت و تاءکید ى که در روایات وارد شده است ، لزوم احترام به مادر کاملا روشن مى شود. این جا به خصوص من با فرزندان جوان ، اعم از پسر و دختر، سخنى دارم و مى خواهم مطلبى را براى این عزیزان عرض کنم که تاءمین سعادت دنیا و آخرت ، نیکى به مادر و پدر است . نکند ناخواسته اقدام به شکستن دل مادر کنند که آثار وضعى آن در زندگى دنیا و آخرت دامن گیر خواهد بود؛ مگر آن که بتوانند دوباره دل مادر را به دست آورند
.
بنابراین ، جوانان و فرزندان عزیزى که هنوز در خانواده هاى خود زندگى مى کنند، و یا تازه از خانواده جدا شده اند و براى خود تشکیل زندگى داده اند، باید دقیقا در رعایت حرمت مادر بکوشند و به تمایلات و خواهش هاى او توجه داشته باشند؛ که اولیا، ما را به چه مسیرى هدایت کرده اند. حتما به خاطر دارید روایتى را که از امام سجاد علیه السلام نقل کردیم که خدمت حضرت عرض کردند: شما با این که نیکوکارترین مردم هستید، چگونه است که هرگز ندیده ایم با مادرتان بر سر یک سفره بنشینید؟ حضرت فرمودند: مى ترسم به سمت غذایى دست ببرم که قبلا چشم مادرم بر آن افتاده باشد، و با این عمل موجبات نافرمانى او را فراهم کنم .
در روایتى نقل شده است کسى به حضور رسول اکرم صلَّى اللَّه علیه و آله و سلم شرفیاب شد و عرض کرد:
انّى رجل شابّ نَشِیط و اءُحبُّ الجهاد و لِىَ والِدَة تَکرَهُ ذلک فقال له النَّبىُّ صلَّى اللَّه علیه و آله و سلم اءِرجِع فکُن مَعَ والدَتِکَ فَوَ الَّذى بَعَثَنى بالحقّ نبیّا لاُنسُهَا بکَ لیلَة خیر من جِهَادِکَ فى سبیل اللَّه سنَة .
من جوانى با نشاط هستم و داراى قوت . دوست دارم در راه خدا به میدان جهاد قدم بگذارم ، منتها مادرى دارم که حضور مرا در میدان جهاد خوش ندارد. پیامبر صلَّى اللَّه علیه و آله و سلم به او فرمودند: برگرد و با مادرت همراه باش و او را نگهدارى کن . قسم به آن خدایى که مرا به پیغمبرى مبعوث کرد، ارزش یک شب حضور تو نزد مادرت و انس او به تو، از یک سال حضور در میدان جهاد بیشتر است .

منبع: http://www.aviny.com/

 

[ دوشنبه ۱۳۸٩/٥/۱۱ ] [ ٥:۳٠ ‎ب.ظ ] [ شیعه ]

فاصله ها(1)

شرح تفصیلی رساله حقوق امام سجاد علیه السلام جلد 2

نظارت بر تعلیم و تعلم فرزندان
جوامع اسلامى به ویژه فرزندان مسلمانان همیشه در معرض خطر وسوسه ها و القائات گمراهان بوده اند؛ به خصوص ‍ که در پیش گویى هاى اولیاى دین علیهم السلام این مطلب محسوس است که هرچه فاصله زمانى اسلام از دوران حضور آشکار معصومین علیهم السلام بیشتر شود، خطر جدى تر مى شود. در روایتى از رسول اکرم صلَّى اللَّه علیه و آله و سلم آمده است که فرمودند:
ویل لاولاد آخرالزّمان مِن آبائهم فقیل یا رسول اللَّه من آبائهم المشرکین فقال لا، من آبائهم المؤ منین ، لا یُعَلِّمونَهُم شیئا مِنَ الفَرائض و اذا تَعَلَّموا اولادهم مَنَعُوهم و رَضُوا عنهم بِعَرَض یسیر من الدُّنیا.
واى بر فرزندان آخرالزمان از ناحیه پدرشان ! سوال شد: یا رسول اللَّه ! این نگرانى شما از پدرانى است که در آینده مشرک خواهند شد؟ حضرت فرمودند: نه ! از پدران مؤ منى است که به ظاهر، انسانهاى معتقدى هستند، اما به سرنوشت و آتیه اعتقادى فرزندانشان بى توجهند و گمان مى کنند همین که دنیاى فرزندانشان را آباد کنند، وظیفه خود را انجام داده اند.
امام صادق علیه السلام فرمودند:
بادِرُوا اولادکم بالحدیث قبل ان یسبقکم الیهم المرجئَةُ.
فرزندانتان را با بیان احادیث و سخنان ما دریابید، قبل از این که مرجئه - نااهلان و گمراهان - آنها را فریب دهند.
در توضیح این روایت باید بگوییم ؛ مرجئه که ساخته دستگاه بنى امیه و از توطئه ها و تمهیدات معاویه و عمروعاص ‍ بود، گروهى بودند که مبناى فکریشان از این مساله نشاءت مى گرفت که پایبندى هاى عملى و فعلى به دین را باید الغا کرد.
مى گفتند لازم نیست که مسلمان خود را به انجام اعمال و فرایض مقید کند. همین که در دل ، انسان مؤ من و معتقد باشد، کافى است . در این باره از امام صادق علیه السلام نقل شده است که فرمودند:
ملعون ملعون مَن قالَ الاِیمَان قول بلاعمل.
کسى که مى گوید ایمان همان گفتار زبانى یا اعتقاد قلبى است و نیاز به اعمال جوارحى ندارد، ملعون است.
وقتى که حضرت از وجود این تفکر در جوامع اسلامى احساس خطر مى کند، پدران و مادران مسلمان را تنبه مى دهد که فرزندانتان را با احادیث ما دریابید. شباهت هاى مقاطع مختلف تاریخى براى ما که امروز به گذشته تاریخ نگاه مى کنیم ، خیلى قابل توجه است .

منبع: http://www.aviny.com/

[ دوشنبه ۱۳۸٩/٥/۱۱ ] [ ٥:٢٦ ‎ب.ظ ] [ شیعه ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

موضوعات وب
صفحات اختصاصی